Vltava-logo

Vltava

Government

Zaměřeno na kulturu v širším slova smyslu.

Zaměřeno na kulturu v širším slova smyslu.

Location:

United States

Description:

Zaměřeno na kulturu v širším slova smyslu.

Language:

English


Episodes

Mozaika: Odcházení spisovatele. Novému románu Jiřího Pehe nechybí zajímavá témata, ale postrádá lehkost

7/23/2021
Český politolog a politický komentátor Jiří Pehe vstoupil na spisovatelskou dráhu v roce 2006 – o patnáct let později mu v nakladatelství Prostor vyšel již pátý román s názvem Poslední útěk Adama Drechslera. Na čtenáře obeznámené s jeho předešlými díly v něm čeká celá řada povědomých témat i motivů, které v mnoha případech nesou punc autobiografičnosti.

Duration:00:04:38

Vizitka: Jana Semerádová: Barokní flétna má tolik možností, že na ni hraju hudbu od renesance po klasicismus

7/23/2021
Vede hudební soubor Collegium Marianum, jako flétnistka vystupuje s předními světovými orchestry i sólisty a jako dramaturgyně připravuje hudební festival Letní slavnosti staré hudby. Před dvaadvaceti lety vznikly z potřeby mít v Praze v létě akci, která bude na špičkové hudební úrovni. Hostem Markéty Kaňkové byla ve Vizitce žena, jejíž zápal pro hudbu je slyšet nejen z pódia, ale i ze studiového mikrofonu: Jana Semerádová.

Duration:00:45:58

Mozaika: Ženy v pohybu a jejich nesmazatelnou stopu v české kultuře přibližuje nová kniha

7/23/2021
Životní a profesní příběh šesti umělkyň, jejichž kariéra byla spjata s tancem a pantomimou, přibližuje kniha Ženy v pohybu z edice (O)hlasy žen v české kultuře. Klíčem k jejich výběru byl projekt Institutu mění – Divadelního ústavu Orální historie českého divadla. Vzpomínková vyprávění jsou v knize doplněna odbornými reflexemi.

Duration:00:06:21

Ranní úvaha: Adam Borzič: Zralá naděje

7/23/2021
Jeden z nejlakoničtějších i nejkanoničtějších veršů Williama Shakespeara praví, že „zralost je vše.“ Mám zralost raději než dospělost, protože ta může být dost neútěšným stavem bytí, může být šedivá a placatá.

Duration:00:04:43

Vizitka: Dokumentaristka Ivana Pauerová Miloševič: Češi rybaří s velkou vášní, není to pro ně každodennost

7/22/2021
Nechtěla sedět na židli a u stolu a jen tak „něco psát anebo něco číst“, a tak se rozhodla, že se po studiích sociálních věd přihlásí na FAMU na dokumentární tvorbu. Přijali ji hned napoprvé a o profesní dráze bylo rozhodnuto. Hostem Ondřeje Cihláře byla ve Vizitce režisérka a dokumentaristka Ivana Pauerová Miloševič, jíž právě přišel do kin film Svéráz českého rybolovu.

Duration:00:45:00

Mozaika: Historii i architektonický význam kulturních domů připomíná kniha Mezi sjezdy a tanečními

7/22/2021
Proč se začal Lukáš Veverka zabývat právě kulturními domy? Jak se vlastně vyvíjela idea kulturního domu, jak se u nás vyvíjela jejich podoba z architektonického hlediska a proč je důležité se je snažit zachovat?

Duration:00:18:12

Ranní úvaha: Norbert Schmidt: Psací stůl Sergeje Machonina

7/22/2021
Stál v rozlehlé podkrovní místnosti, kde jsme už po několikáté u Lízy při putování za Podlipnickými kostely přespávali.

Duration:00:05:06

ArtCafé: Agáta Hrnčířová rozmlouvá s Nicolasem Prokopem a Hugem Chmelařem o výstavě u stanice metra Vltavská Pět cest / Five Ways

7/21/2021
Richard Biegel doplní kunsthistorický pohled na stanici a její okolí. Hudbu vybírá Eliška Vidomus. E-mail: artcafe@rozhlas.cz.

Duration:00:58:42

Vizitka: Kristýna Péčová: Na sympoziu chceme ukázat, že hlína nepatří jen na hrnčířský kruh

7/21/2021
Keramiku jako součást moderního umění, nikoliv jen jako to, co vzejde z práce u hrnčířského kruhu. Tak by účastníci bechyňského keramického sympozia rádi představili obor, který se mezi umělci sice těší popularitě, s jeho mediálním obrazem už je to ale horší. O bechyňské tradici, ale i o možnostech keramiky mluvila Markéta Kaňková s expertkou na tento obor, kurátorkou Kristýnou Péčovou.

Duration:00:44:31

Ranní úvaha: Václav Vokolek: Postavit se dějinám

7/21/2021
Krásný hrad Zvíkov se stal průchozím hradem. Množství návštěvníků zaparkuje, vydá se původní cestou na úzkou šíji, na níž kdysi královské sídlo stojí, přejde most a sestoupí dolů k přístavišti lodí, které je zavezou na Orlík. Do samotného hradu vstoupí jen málokdo.

Duration:00:05:32

Vizitka: Filmařka Michaela Pavlátová: Chci studenty pro animaci zapálit tak, aby hořeli štěstím, že ji dělají

7/20/2021
Animované Řeči, řeči, řeči, Repete, Tramvaj. Ale taky hrané Nevěrné hry nebo Děti noci a navrch role taxikářky v Knoflíkářích. To všechno je práce animátorky, režisérky a vedoucí Katedry animace pražské FAMU Michaely Pavlátové. S Ondřejem Cihlářem mluvila ve Vizitce o novém ceněném filmu Moje slunce Mad i o tom, podle čeho si vybírá své studenty.

Duration:00:47:17

Ranní úvaha: Alena Zemančíková: Přimda

7/20/2021
Můj dětský věk v západních Čechách byl geometricky vymezen třemi horami: Vlčí horou, Přimdou a Dylení. Nebyly to jediné hory na obzoru, ale pro mě jenom tyhle tři měly jména.

Duration:00:05:35

Vizitka: Spisovatelka Zuzana Říhová: Žiju život v literatuře. To je to nejlepší, co se mi mohlo stát

7/19/2021
Odborné texty nemusí být suché a nezáživné čtení, když vzniknou na základě erudice v kombinaci s bohatou imaginací. Bohemistka Zuzana Říhová si to vyzkoušela na vlastní kůži: vědecké studie čte, píše, a píše taky prózu. O své nejnovější knize Cestou špendlíků nebo jehel mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou. Řeč ale přišla i na Oxford, oblíbené básníky a spisovatelku Miladu Součkovou, která je teď centrem jejího bádání.

Duration:00:42:25

Ranní úvaha: Martin Bedřich: Být hostem

7/19/2021
Jsou takové momenty v životě, které ne že se vryjí do paměti, což evokuje něco násilného a trýznivého, ale spíše prostoupí člověka natolik, že stopa, kterou zanechají, má ještě úplně jinou kvalitu.

Duration:00:05:08

ArtCafé: Měsíc autorského čtení je příjemným časoprostorem. Letos zesiluje hlas slovenských autorů a autorek

7/16/2021
Měsíc autorského čtení má příjemnou, takřka domácí atmosféru. Vydejte se na průzkum brněnského terénu, odkud přinášíme rozhovory i náladu tohoto literárního festivalu.

Duration:00:43:23

Mozaika: Básně hravé i dravé. Svatava Antošová ve sbírce Diktátor píše báseň propůjčila svůj hlas prekariátu

7/16/2021
Básnířka, prozaička a publicistka Svatava Antošová se narodila roku 1957 v Teplicích a její život i dílo jsou se severními Čechami nerozlučně spjaty. Po vystudování Střední knihovnické školy v Praze vystřídala celou řadu profesí, od roku 2009 je redaktorkou literárního obtýdeníku Tvar.

Duration:00:04:32

Vizitka: Výtvarnice Anežka Hošková: Když romantik potká narcistu, může to být fatální průšvih

7/16/2021
„Je to vzrušující technika, baví mě nepředvídatelnost výsledku,“ říká Anežka Hošková o akvarelu, jemuž se poslední dobou hodně věnuje. Její pohádkově vyhlížející snové krajiny zabydlené tajemnými bytostmi, hradními věžemi, další prazvláštní architekturou anebo očima, ze kterých tečou slzy, je možné vidět na výstavě v Karpuchina Gallery. O umění, romantismu, spolupráci s bratrem Jakubem i o chystané knize mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Duration:00:44:02