Hovory-logo

Hovory

69 Favorites

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Pro psy nejsou naše slova důležitá, důležitější je něco jiného, říká psí koučka

6/14/2024
„Jsme často nesrozumitelní. Slova jsou komunikační nástroj lidí, psi jsou stejně jako my bytosti pocházející z přírody, mají ale mnohem větší citlivost a slova pro ně nejsou tak důležitá. To, co je důležité, je naše vnitřní sladěnost a sounáležitost sám k sobě,“ říká koučka komunikace se psy Michaela Drábková. Založila i projekt, který nazvala Pes Parťák. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:59

Ask host to enable sharing for playback control

Nová a nejmladší generace dívek je opravdu hodně křehká, myslí si lektorka kurzů Buď svá

6/13/2024
„Je to jako kdyby vstoupily do jiného světa,“ říká Anežka Dvořáková o kurzu Buď svá, který připravují lektorky pro dívky ve věku 15 až 21 let. A jaká je naše nejmladší generace? „Děvčata jsou krásná a úžasně laskavá. Jsou i empatická, a když se dostanou do prostoru, který vnímají, že je pro ně bezpečný, jsou se schopné otevřít a přemýšlet víc do hloubky. Dokážou myslet o světě s krásným nadšením a lehkostí bytí,“ dodává jedna ze zakladatelek stejnojmenného spolku. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:46

Ask host to enable sharing for playback control

Člověk musí mít trochu štěstí a jít za svým snem, říká muzikant a výrobce hudebních nástrojů Čapek

6/12/2024
Rostislav Čapek vyrábí už od roku 1985 banja, mandolíny i další strunné nástroje typické pro country a bluegrass. Vystudoval houslařskou školu v Lubech u Chebu a pochází z hudební rodiny. „Začal jsem hrát na banjo a přemýšlel nad tím, co by mi pomohlo jako hráči,“ vysvětluje. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:22:49

Ask host to enable sharing for playback control

V malbách „mých prezidentů“ je vidět i naše kolektivní paměť, míní malíř Štech

6/11/2024
„Mám dlouhodobý zájem o témata, která někdo může vnímat jako klišé. A nešlo jen o prezidenty, pracoval jsem s více podobnými tématy, která nejsou nová a jsou třeba i hodně zprofanovaná. Ale přijde mi, že to jsou věci, které se s námi, jako se společností hodně pojí,“ vysvětluje malíř Adam Štech, mj. autor portrétů všech porevolučních prezidentů. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:55

Ask host to enable sharing for playback control

Bankovnictví se sice mění, ale klienti stále chtějí vidět zase člověka, tvrdí bankéřka

6/10/2024
„Stereotyp nedostupného bankovního úředníka z 30. let minulého století dávno neplatí. V týmu máme kromě ekonomů a IT specialistů i ty, kteří vystudovali hudbu i bohemistiku,“ říká Michaela Bauer, jediná žena v představenstvu ČSOB a jedna z nejvlivnějších žen Česka. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:17

Ask host to enable sharing for playback control

Regulace jsou sice někdy absurdní, ale nemůže si každý dělat, co chce, myslí si advokátka Glatzová

6/7/2024
Přední česká advokátka Vladimíra Glatzová založila před 30 lety právní firmu. S rodinou žila v Paříži, Frankfurtu, Londýně, kořeny a domov má ale stále v rodné Praze. „Nepracuji stejně, jako v devadesátkách, ale pořád mě to fakt baví. Do ústraní ještě jít nechci,“ říká v pořadu Hovory. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:32

Ask host to enable sharing for playback control

Chtěla bych to, co vím, předat dál. Nejlépe najednou a hned, přiznává autorka Příběhů o rakovině

6/6/2024
Nina Formánek Jaganjacová vyrostla v rodině lékařů, sama se ale rozhodla studovat ekonomii. Nakonec se oklikou ke zdraví a zdravotnictví vrátila a založila neziskovku Sifty 52. Přednáší na školách, točí videa a nahrává podcasty, momentálně o rakovině a neplodnosti. „Protože jsem pracovala v zahraničí, přemýšlela jsem, jak to, co vím, uchopit a předat dál. Protože mi vlastně bylo líto, že zdravotnický základ, který jsem dostala od rodičů, nemají ostatní.“ Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:00

Ask host to enable sharing for playback control

Jak dětem neznechutit sport prozradí v Hovorech sportovní psycholog Václav Petráš

6/4/2024
Vysvětlí, jak se má rodina zachovat ve chvíli, kdy rozezná u dítěte sportovní talent. Jak důležité je, aby byly rodiče pro děti příkladem. A jak rozpoznat správnou míru zátěže, kterou dítě zvládá. Moderuje Petr Vizina. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:55

Ask host to enable sharing for playback control

Když cestuji sám, přemýšlím. Objevil jsem celý svůj nový vesmír, přiznává cestovatel Vejmola

6/3/2024
Cestovatel Tomáš Vejmola zdolal na kole cestu do Gruzie a zpět za 101 dnů. „Nevím, kolik jsem přesně ujel kilometrů, protože už za Vsetínem jsem ztratil tachometr,“ říká. Překvapivě v Hovorech přiznává, že má na cestách vlastně stále strach: „Jsem strašpytel a nemám rád spaní ve stanu, protože to není bezpečné – ale spal jsem v něm nejmíň 500krát,“ dodává. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:05

Ask host to enable sharing for playback control

Zlín Film Festival představí čtyři Young Stars: Pavlovičovou, Fialovou, Březinu a Mišíka

5/31/2024
Už 64. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně probíhá od konce května do začátku června. Nejde jen o děti a mládež, ale je to festival pro celou rodinu. „Oslovujeme mladou generaci i přes mladé herce, tedy Young Stars,“ říká umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:30

Ask host to enable sharing for playback control

Chcete se osvobodit od sítí nebo seriálů? Poslouchejte sami sebe, říká konzultantka a prozradí jak

5/30/2024
Lidé sice sedí spolu v restauraci, ale koukají každý do svého mobilu – každý má individuální obrazovku a nepotřebuje komunikovat s druhými. Ne ale všichni. „Je důležité vědět, proč se nám to děje – a svádět to jen na chytré algoritmy, nebo na vyplavování dopaminu, není tou cestou,“ říká v Hovorech s inovátory Karolína Presová. Jako konzultantka se věnuje těm, kteří chtějí nebo musejí žít v digitálním prostoru, ale v souladu a harmonii. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:53

Ask host to enable sharing for playback control

V ledové době covidové jsem to dělal lidem hezčí, říká fotograf Veselý

5/29/2024
Plechové abstrakce je unikátní projekt fotografa Martina Veselého. „Začalo to v době ledové covidové, a to výstavou ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. Chodili mi tam lidé s respirátory, museli mít udělané testy a v té ,blbé době‘ jsem jim to dělal hezčí,“ vzpomíná. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:52

Ask host to enable sharing for playback control

David Černý: Spitfire s křídly? K vojenské historii mám blízko, je to má srdeční záležitost

5/28/2024
„Nikdy jsem o sobě neříkal, že jsem provokativní – a když jsem něco o sobě řekl, tak že jsem pilot nebo sochař. Všem ostatním adjektivům se zásadně vyhýbám,“ říká sochař David Černý, mj. autor nové instalace spitfirů s motýlími křídly na pražské Národní třídě. „Spitfire je pro mě symbol prvního zapojení československých vojáků do západní armády. Osudy našich pilotů jsou pro mě silná a srdeční záležitost,“ doplňuje. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:44

Ask host to enable sharing for playback control

Když v Národní házené vyhrajete mistrovství republiky, jste mistři světa, shodují se sportovkyně

5/27/2024
Národní házená se ještě v roce 1905 jmenovala vrhaná s přenášením. Hraje se dodnes, ale pod jiným názvem. Nejdřív to hrály zejména ženy v dlouhých sukních, muži v kalhotách, což už určitě neplatí. A k tomu je tu ještě i Handball. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:22:42

Ask host to enable sharing for playback control

Jediný člověk, kterého dokážu skutečně změnit, jsem já sám, říká kněz Marek Orko Vácha

5/24/2024
„Na Slovensku se o řadě věcí nediskutuje, zatímco v jiných zemích se věřící snaží zpochybnit všechny možné otázky. Kéž by slovenští katolíci teď byli tvůrci pokoje v zemi,“ myslí si katolický kněz a biolog Marek Orko Vácha. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:57

Ask host to enable sharing for playback control

Czech Organics: Ekologické zemědělství má nižší výnosy. Naším cílem je ho šetrně zintenzivnit

5/23/2024
Když Jan Trávníček studoval na Mendelově univerzitě, sklízel posměch za svůj intenzivní zájem o studium ekologického zemědělství. Za poznáním nakonec odešel na několik let do Holandska a Švýcarska, kde se ekologické hospodaření pokládá za standard. Po návratu založil společnost Czech Organics, která radí zdejším farmářům, jak se lépe starat o svou půdu. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:58

Ask host to enable sharing for playback control

Žiju knihou, kterou překládám, některé ve mně zůstanou, svěřuje se překladatelka z italštiny

5/22/2024
„S filologickým vzděláním se dá dělat spousta věcí, v Evropě ale zájem o studium jazyků klesá,“ říká překladatelka světoznámých italských autorů a spolumajitelka nakladatelství Meridione Alice Flemrová. „Žiju knihou, kterou překládám, některé ve mně zůstanou. Sorrentino byl velký oříšek, myslela jsem, že to vzdám,“ svěřuje se v pořadu Hovory. Kde všude překládá a co je na překladatelství poustevnické? Je obtížné prosadit se v nakladatelském byznysu? Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:22:40

Ask host to enable sharing for playback control

Kordík: Estébáci se účastnili církevních porad a nedovolili, abychom hovořili o duchovních věcech

5/21/2024
Josef Kordík je katolický duchovní, spisovatel, disident a přeživší persekucí komunistického režimu: „Vypadá to, že mi Bůh vymetal všudy, kudy jsem šel. Všecko špatné je k něčemu dobré,“ myslí si. V roce 1978 se rozhodl podepsat Chartu 77, což následně vedlo k odebrání státního souhlasu ke kněžské službě a k trestnímu stíhání. Státní bezpečnost ho opakovaně vyslýchala a sledovala. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:53

Ask host to enable sharing for playback control

Cizí hlasy ve vaší hlavě? Nemusí to být problém, pokud si je dokážete s něčím spojit, říká psycholog

5/20/2024
Měli jste někdy pocit, že vám někdo něco našeptává, že slyšíte nějaký vnitřní hlas? Nemějte obavy, neznamená to, že trpíte schizofrenií. Alespoň to tvrdí odborníci. Podle nich je slyšení hlasů smysluplná reakce na šílené životní okolnosti. „Hlasy se automaticky nerovnají nějaký problém. Většina lidí, kteří slyší hlasy, co ostatní neslyší, většinou dokáže tu zkušenost uchopit a spojit s nějakou životní událostí,“ říká psycholog a antropolog Adi Hasanbašić. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:21:45

Ask host to enable sharing for playback control

Šimon Bilina: Naše duše k nám hovoří a má plán. Jen my se jí skrze nejrůznější oblbováky vzdalujeme

5/17/2024
Šimon Bilina je herec, ale také muzikant a režisér vlastního videoklipu. Nyní se chystá jako moderátor na filmový festival do Zlína. O tom všem, ale také o duši a věcech mezi nebem a zemí si s ním v Hovorech povídá Vladimír Kroc. Všechny díly podcastu Hovory můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:00