Interview Plus-logo

Interview Plus

News & Politics Podcasts

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@croplus

Language:

Czech


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Radní Hlavenka (Piráti): Naši voliči nešli k volbám, musíme je mobilizovat

6/21/2024
Česká pirátská strana rozebírá důvody svého neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu. Podle člena Pirátů, podnikatele a radního Jihomoravského kraje Jiřího Hlavenky jsou po sobotním zasedání republikového výboru strany k dispozici jen první pohledy a názory na výsledky voleb. Celková a přesnější analýza ještě není hotová, ale už teď je jasné, že zhruba polovina voličů Pirátů jednoduše nešla k volbám. To by mohla být jedna z hlavních příčin neúspěchu strany. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:29

Ask host to enable sharing for playback control

Zásah na fakultě byla zprvu improvizace. Vázla hlavně komunikace, říká k závěrům šetření reportér

6/20/2024
Univerzita Karlova podala stížnost proti odložení případu střelby na Filozofické fakultě. Před půl rokem tam student zavraždil 14 lidí, než obrátil zbraň proti sobě. Zbývá ještě došetřit souvislosti útoku, jak se univerzita domnívá, nebo je zcela jasné, co se loni před Vánoci v budově na Palachově náměstí v Praze odehrálo? Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:26

Ask host to enable sharing for playback control

O koho se může Netanjahu opřít, aby neztratil podporu USA?

6/19/2024
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil válečný kabinet, ze kterého odešel opoziční politik a bývalý náčelník generálního štábu Beny Gantz. Zároveň s tím sílí tlak na předčasné volby v Izraeli, které ale premiér odmítá v době války vyhlásit. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:36

Ask host to enable sharing for playback control

Noel Curran: Útok na veřejnoprávní média je útokem na demokracii. Evropská komise by měla přitvrdit

6/18/2024
Veřejnoprávní média jsou ve střední Evropě pod sílícím tlakem. Na Slovensku dokonce vláda hodlá úplně zrušit veřejnoprávní rozhlas a televizi RTVS a nahradit ji novou organizací s novým ředitelem. „Slovensko je extrém. Snahu ovládnout média ale vidíme v celém regionu střední Evropy i jinde,“ potvrzuje generální ředitel Evropské vysílací unie EBU Noel Curran. Jak se mohou média veřejné služby bránit? A má koncept veřejnoprávního vysílání ještě smysl? Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:56

Ask host to enable sharing for playback control

Rusko je nervózní. Summit k míru na Ukrajině ukázal naši jednotu, hodnotí člen české delegace

6/17/2024
Na Summit o míru na Ukrajině přijeli do Švýcarska zástupci z více než 90 zemí světa. Pod závěrečným prohlášením však chybí podpis Brazílie, Indie nebo třeba Saúdské Arábie. Může Kyjev považovat summit za svůj úspěch? „Mírový proces se podařilo posunout zase o kousek dál. I země mimo Evropu pochopily, že ruská agrese má dopad i na ně,“ myslí si člen české delegace ve Švýcarsku a náměstek ministra zahraničí Jan Marian. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:04

Ask host to enable sharing for playback control

Schneider: Hamás si z Palestinců udělal živé štíty. Civilní oběti mu nevadí, vytvářejí tlak na svět

6/14/2024
Izrael s nezmenšeným úsilím pronásleduje hnutí Hamás v pásmu Gazy. A zatímco obě strany zvažují, jak se postavit k americkému návrhu na příměří, začalo sever Izraele ostřelovat šíitské hnutí Hizballách. „Napětí by se tam teď dalo krájet. Byly to desítky střel namířené na vojenské cíle. Něco podobného udělal Hizballáh po 7. říjnu, aby ukázal, že i tam existuje hrozba,“ uvádí bezpečnostní expert Jiří Schneider a připouští, že situace na severu může dále eskalovat. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:37

Ask host to enable sharing for playback control

Pro Scholze jsou volby katastrofou, stín železné opony dál rozděluje Německo, popisuje novinář

6/13/2024
Strany německé vládní koalice ve volbách do Evropského parlamentu propadly. Sociální demokraté kancléře Olafa Scholze skončili až třetí za Alternativou pro Německo (AfD) a Zelení ztratili skoro 9 procentních bodů. „Jsou zklamaní, ale složitá situace je to i pro sociální demokraty a kancléře, který byl na billboardech a vedl kampaň s tím, že garantuje mír. A pro něj je výsledek skutečně katastrofální,“ soudí Daniel Brössler, parlamentní zpravodaj listu Süddeutsche Zeitung. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:17

Ask host to enable sharing for playback control

Macron jako lídr selhal. Francouze zajímá vlastní peněženka a migrace, upozorňuje Pavel Fischer

6/12/2024
Francii čekají za necelý měsíc předčasné parlamentní volby. Prezident Emmanuel Macron je vyhlásil v reakci na prohru své strany ve volbách do Evropského parlamentu, v nichž zvítězilo nacionalistické Národní sdružení spjaté s Marine Le Penovou. „Macron dostal vysvědčení v agendách, které mu jsou blízké. Je to neúspěch, který už je vidět i pouhým okem. Uvědomuje si, že stále ještě může být aktérem, ale musí využít doslova všech svých pravomocí,“ uvádí senátor Pavel Fischer. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:08

Ask host to enable sharing for playback control

Niedermayer: Pro zrušení zákazu spalovacích motorů by musela být většina. Nevím, kde ji chtějí vzít

6/11/2024
V jednom ohledu dopadly volby do Evropského parlamentu v Česku tak, jako skoro vždycky – tedy jinak, než napovídaly předvolební průzkumy. „Volby skončily překvapením či určitým otřesem v některých velkých zemích, ale zajímavé je, že složení parlamentu podle politických skupin se mění relativně málo,“ podotýká Luděk Niedermayer (TOP 09), který svůj mandát v Evropském parlamentu letos obhájil už podruhé v řadě. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:47

Ask host to enable sharing for playback control

Dilema pro Evropu? Indie je asertivnější a nutně se nehlásí k liberálním hodnotám, naznačuje indolog

6/10/2024
Indickým premiérem bude potřetí v řadě Nárendra Módí, od voličů ale nezískal tolik hlasů, kolik očekával. Jeho Indická lidová strana (BJP) ztratila většinu v parlamentu a bude si muset hledat koaličního partnera: „V neděli složil slavnostní slib, ale teď začne vyjednávání,“ popisuje indolog Martin Hříbek, podle kterého jsou dvě menší regionální strany Módího koalice spřízněny spíše pragmaticky než ideově. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:08

Ask host to enable sharing for playback control

Britové považují brexit za selhání, návrat do Evropské unie ale není téma, popisuje novinářka

6/7/2024
Voliči v zemích sedmadvacítky vybírají své zástupce do Evropského parlamentu. Letos v nich už nehlasují občané Spojeného království, které za necelý měsíc čekají parlamentní volby. Průzkumy předpovídají drtivou porážku vládních konerzvativců. Je to i kvůli brexitu? „Britská veřejnost podle průzkumů považuje brexit za selhání. Nicméně tohle téma není prakticky vůbec zmiňováno, byť má a bude mít široké a často velmi negativní dopady,“ popisuje novinářka Olga Krupauerová. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:15

Ask host to enable sharing for playback control

I na nás jsou politické tlaky, nemůžeme se ale vžít do situace slovenských novinářů, míní Moravec

6/6/2024
Vedení slovenské televize Markíza nechce vyhovět požadavkům svých zaměstnanců, kteří se postavili za moderátora Michala Kovačiče. Ten ve svém pořadu varoval před cenzurou a podřizováním médií politické moci. „Ptal se mě, jak odolat tlakům. A jedna z mých odpovědí byla, ať se nenechá vyprovokovat. Jeho situace ale byla složitější. My se nemůžeme vžít do situace slovenských novinářů,“ upozorňuje moderátor České televize Václav Moravec. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:35

Ask host to enable sharing for playback control

Je zázrak, že se do Normandie stále vracejí veteráni vylodění. Nejmladším je 98 let, uvádí Stehlík

6/5/2024
80. výročí vylodění v Normandii se ve Francii bude připomínat bez zástupců Ruska, jak koncem května rozhodl Elysejský palác. „Je to správně. Jestliže je tady země, která už třetí rok vede agresivní válku, tak v okamžiku, kdy si máme připomínat oběti 2. světové války, nevidím důvod, proč na oslavy zvát agresora,“ zdůrazňuje historik Eduard Stehlík. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:07

Ask host to enable sharing for playback control

Amerikanistka: V Mexiku si ve volbách politici koledují o smrt. Nová prezidentka to chce změnit

6/4/2024
Mexiko bude mít poprvé v historii za prezidentku ženu – v nedělních volbách zvítězila vládní kandidátka Claudia Scheinbaumová. Podle amerikanistky Kateřiny Březinové si voliči nevybírali podle programu, ale zásadní pro ně byla kontinuita s končícím prezidentem Lópezem Obradorem: „Založil stranu Morena, což v překladu znamená snědá. Znamená to směřování Mexika jako země, která nejenže je ekonomickým tygrem, ale také se hlásí ke svému míšeneckému původu,“ přibližuje. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:11

Ask host to enable sharing for playback control

Petráš: Rusko nemá sílu zaútočit na členskou zemi NATO, může ale provokovat a testovat soudržnost

6/3/2024
Spojené státy a Německo po měsících váhání změnily názor a souhlasí s tím, aby Ukrajinci použili jejich zbraně i k útokům na cíle ležící na ruském území. Ukrajina doufá, že jí to pomůže zastavit ruský postup, zejména v okolí Charkova. „To, s čím západní země váhaly, má svůj podtext v politickém rozhodování a pohledu za horizont války, protože Ruská federace bude existovat i nadále a je to partner, se kterým bude potřeba jednat,“ vysvětluje Zdeněk Petráš z Univerzity obrany. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:38

Ask host to enable sharing for playback control

Ministr školství Bek: Vláda se k výdajům zavázala. U obrany se také nikdo neptal, kde na to vzít

5/31/2024
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) chce pro svůj resort příští rok desítky miliard korun navíc. Podle médií by mohlo jít až o 40 miliard korun, konkrétní číslo ale ministr hodlá potvrdit až po projednání návrhu vládou. „Vláda by měla směřovat k naplnění svého programového prohlášení, které počítá s tím, že výdaje na školství budou na průměru zemí OECD. To v zájmu rozpočtové stabilizace v tomto roce rozhodně neplatí,“ uvádí. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:18

Ask host to enable sharing for playback control

Němeček: Slovenská média jsou pod zákulisním tlakem. Novináři končí a vládní politici se tím chlubí

5/30/2024
Na Slovensku se vyostřuje boj o svobodu médií. Nejsledovanější televize Markíza zrušila diskusní pořady moderátora Michala Kovačiče, který si stěžoval na cenzuru. „Je to nejsledovanější soukromá televize na Slovensku a od začátku roku je vidět, že ztrácí zuby. Posouvá se k takovému spotřebitelskému zpravodajství, politika se sice nemůže úplně vytratit, ale vytrácí se konfrontační tón. Zkrátka minuta vláda, minuta opozice a jdeme na rajčata,“ glosuje novinář Tomáš Němeček. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:19

Ask host to enable sharing for playback control

Plán na konec války v Gaze by rozzuřil Netanjahuovy extremistické partnery, vysvětluje Kalhousová

5/29/2024
Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo připojit k těm, kdo usilují o co nejrychlejší zastavení konfliktu v Gaze. Při nedělním útoku na uprchlický tábor poblíž Rafahu zahynulo 45 lidí, což izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za tragickou nehodu. „Vzbuzuje to otázky, jakým způsobem Izrael tu vojenskou operaci vede. Musíme se ptát, jestli cena, kterou platí civilisté, není příliš vysoká,“ zdůrazňuje Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:20

Ask host to enable sharing for playback control

Žil jsem ve strachu a vše tajil, protože jsem nechtěl žalovat, popisuje Piškula zkušenost s šikanou

5/28/2024
Každý osmý žák je obětí šikany. Na druhém stupni základní školy se s ní setkala až pětina, někde dokonce čtvrtina dětí. Osobní zkušenost má i herec Zdeněk Piškula, který se podílí na podcastové sérii Šikana pro Rádio Junior. „Bylo to v různých vlnách od 3. do 9. třídy, šlo o fyzickou i psychickou šikanu. Neříká se mi to snadno a už jsem to v jednom z dílů řekl, tak si to pusťte. Po dlouhou dobu jsem žil v totálním strachu,“ popisuje v Interview Plus. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:08

Ask host to enable sharing for playback control

Hokej je pro Čechy náboženstvím. Hrdost vám nechybí, ale je jiná než ta polská, míní Szczygieł

5/27/2024
Vítězství české reprezentace na mistrovství světa v hokeji si polský spisovatel Mariusz Szczygieł nechal ujít, přesto je fascinován láskou Čechů k hokeji: „Je to asi jediný okamžik, kdy se Češi a Češky, které v Polsku považujeme za tak mírumilovný národ, co zbožňuje klid, radují, křičí a poskakují. Asi je to vaše náboženství. Člověk musí mít něco, čemu věnuje svoje emoce, víru v sebe, víru, že vyhrajeme,“ glosuje. Všechny díly podcastu Interview Plus můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:48