Jak to vidí...-logo

Jak to vidí...

News & Politics Podcasts

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Location:

Czech Republic

Description:

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Twitter:

@CRoDvojka

Language:

Czech


Episodes
Ask host to enable sharing for playback control

Ukrajinistka: Ani 10 let po Krymu a dvou letech války jsme nepostoupili od prohlášení k činům

6/19/2024
Účastníci summitu o Ukrajině, který se konal o víkendu ve Švýcarsku, se postavili za svrchovanost Ukrajiny. Zástupci se shodli, že ruská válka proti Ukrajině dál působí utrpení a zkázu stejně jako rizika v celosvětovém měřítku. Může být Kyjev spokojen s výsledky setkání? „Může, ale jen na diplomatické úrovni,“ hodnotí ukrajinistka Lenka Víchová. V audiozáznamu ještě přiblíží, jak vypadá život na Ruskem okupovaných územích, i to, jaká je popularita Volodymyra Zelenského. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:05

Ask host to enable sharing for playback control

Analytik: Zvýšenou účast ve volbách do EU způsobili ti, kteří chtěli vyjádřit protest

6/18/2024
Průzkumy před volbami do Evropského parlamentu se v některých případech výrazně lišily od výsledků. Jak se zachovalo české voličstvo? Které strany mají nejstabilnější voličské jádro a které jsou naopak výrazně oslabené? Co stojí za nenaplněním předvolebním odhadů? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:54

Ask host to enable sharing for playback control

Kubáček: Do čela Slováků se postavil prezident zklidňovatel. Musí si ale vydobýt prostor vedle Fica

6/17/2024
Slovenský prezident Peter Pellegrini v sobotu složil slib a ujal se svého úřadu. V projevu mluvil mimo jiné o tom, že je potřeba, aby se Slovensko semklo. Má šanci uklidnit emoce? Politolog Jan Kubáček ještě zhodnotí výsledky voleb do Evropského parlamentu a dopady na domácí scénu a přiblíží i to, o čem teď jednají špičky EU. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:36

Ask host to enable sharing for playback control

Po čem touží lidé na sklonku života? Odpovídá Igor Kytka, spoluzakladatel projektu Sanitka přání

6/16/2024
Co bylo pro tři kamarády impulsem k založení neziskové organizace, která plní přání lidem na sklonku jejich života? Po čem tito lidé touží nejčastěji? Jak je možné o službu požádat a proč by příjezd sanitky přání neměl být pro pacienta překvapení? Jaký význam mají přání v našem životě a proč by se nám alespoň některá měla splnit? Jak se dyzajnují sociální služby? Co by si přál? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:30

Ask host to enable sharing for playback control

Sociolog: Fico svým projevem ke klidu nepřispěl. Naopak definoval hluboké ideologické nepřátelství

6/14/2024
Slovenský tisk v první reakci označil květnový atentát na premiéra Roberta Fica za útok do srdce společnosti. Co nebo kdo a jak ho může zahojit? Je na Slovensku ohrožena demokracie? Sociolog Tomáš Kostelecký v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč mají sportovní akce sílu spojovat lidi alespoň na čas, a zamyslí se i nad tím, které momenty mají potenciál posouvat část společnosti k optimismu. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:28:58

Ask host to enable sharing for playback control

Analytik: Diplomatická ofenziva jistě smysl má. To zásadní, co Ukrajina řeší, ale Západu uniká

6/13/2024
Pražský evropský summit, summit NATO v Rize a ve Washingtonu, mírová konference ve Švýcarsku, Berlín... Hlavním tématem podpora Ukrajiny a debaty o válečném uspořádání země zničené válkou. Co konkrétně tato a další setkání mohou přinést směrem k Ukrajině? Analytik Michal Smetana přiblíží i to, jak pokračuje česká muniční iniciativa pro Ukrajinu, a zamyslí se nad tím, jak se do podpory Ukrajiny promítne nové složení europarlamentu. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:34

Ask host to enable sharing for playback control

Ekonom Sedláček: Úspěch Evropy spočívá v tom, že jsme se shodli na duši. Kde je ale duch Evropy?

6/12/2024
Politické strany a hnutí napříč evropskou sedmadvacítkou rozebírají své úspěchy či debakly v eurovolbách. Co o nás hlasování do Evropského parlamentu vypovědělo? Kam směřuje Evropa? Ekonom Tomáš Sedláček v audiozáznamu ještě vysvětlí, kudy vede cesta k zelené planetě a k udržitelné ekonomice, i to, jaké to je povídat si s umělou inteligencí. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:46

Ask host to enable sharing for playback control

Novinářka Šafaříková: Do EU vysíláme nepředvídatelnou, nekonstruktivní a v zásadě zbytnou sílu

6/11/2024
Novinářka Kateřina Šafaříková komentuje a dává do souvislostí výsledky voleb do Evropského parlamentu. Jaké bude nové rozložení moci ve frakcích? Jak se posun Evropy projeví v tématech, jako je Zelená dohoda nebo podpora Ukrajiny? A jaký bude vliv nových českých europoslanců a europoslankyň? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:15

Ask host to enable sharing for playback control

Politolog: Eurovolby zachytily obrat nálady v evropských společnostech. Green Deal už není téma

6/10/2024
Evropa si zvolila své europoslance a europoslankyně. V Evropském parlamentu výrazně posílí krajní pravice, podpora největší lidovecké frakce EPP zůstává nezměněna, nejvíce si pohoršili Zelení. Jak se dívat na výsledky eurovoleb? O čem svědčí výsledky hlasování v České republice? A dá se z evropských voleb vyvodit něco, co určí trend pro příští sněmovní volby? Zita Senková se ptala politologa z brněnské Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:13

Ask host to enable sharing for playback control

Co dělat, aby státní správa nebyla tak „zamračená“? Prozradí Matěj Chytil z platformy Byro

6/9/2024
Jaké nástroje má platforma Byro k tomu, aby prostředí státní správy nebylo tak "zamračené"? Je hierarchická struktura státní správy, tak jak vznikla před 200 lety, efektivní i dnes? Proč se rozhodnutí politiků obtížně převádějí do praxe? Jak vzniká často nepřehledný prales předpisů? Patří i do státní správy kreativita a tvůrčí myšlení? Co ho společně s přáteli přivedlo k rozhodnutí rekonstruovat zchátralý zámek v Chříči na Plzeňsku? Má Matěj Chytil životní sen? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:29:04

Ask host to enable sharing for playback control

Biskup: Vděčnost těm, kteří bojovali za naši svobodu, jsme mohli projevit až po roce 1989. Ostudné

6/7/2024
Hlavní ceremonií na pláži Omaha ve Francii vyvrcholily včera oslavy 80. výročí vylodění v Normandii, které zajistilo Spojencům vítězství nad nacistickým Německem na západní frontě. Umíme vyjádřit vděčnost těm, kteří bojovali za naši svobodu? „Člověku nezbývá nic než obdiv. K činům i k jejich úctyhodnému věku,“ hodnotí slavnostní moment Václav Malý. V audiozáznamu ještě připomene odkaz Václava Havla a vysvětlí, jak by k uklidnění situace na Slovensku mohla přispět církev. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:24

Ask host to enable sharing for playback control

Ekonom Hindls: Inflace nám už tolik peněz neužírá. Ekonomika se ale stále ještě do pohybu nedala

6/6/2024
Podle zpráv Českého statistického úřadu poprvé po více než dvou letech reálně stoupla průměrná hrubá měsíční mzda až na 43 941 korun. Znamená to konec krize a návrat do normálu? Ekonom Richard Hindls ještě přiblíží přípravy státního rozpočtu a okomentuje sílu ekonomik válčících stran ve druhé světové válce v době vylodění Spojenců před 80 lety. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:53

Ask host to enable sharing for playback control

Biochemik Zima: Školství je dlouhodobě podfinancováno. Vzdělanost je přitom klíčová pro rozvoj země

6/5/2024
Navýšení peněz na vysoké školství o 11 miliard a plán na stabilizaci financování na léta 2025 až 2030 požadovalo v pondělí několik stovek studujících a vyučujících humanitních a společenských oborů. V rámci iniciativy Hodina pravdy varovali před kolapsem systému vysokých škol. Jsou jejich požadavky splnitelné? Emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ještě pohovoří o záměru profesionalizovat pacientské organizace a zamyslí se i nad tím, kam se „ztrácejí“ lékaři. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:42

Ask host to enable sharing for playback control

Expertka Dolanská: Cestovní ruch by měl být luxus. Vstupné do měst je nejjednodušší způsob regulace

6/4/2024
Expertka na cestovní ruch, Nora Dolanská, popisuje, jak regulovat cestování v rámci udržitelnosti. Okomentuje zavedení poplatku pro vstup do historické části Benátek a odpoví na otázky, pro koho je Česká republika turisticky atraktivní nebo zda se turistům zdraží cestovní výdaje. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:29:49

Ask host to enable sharing for playback control

Politolog Just: Trump vinen? Jeho podpora ještě stoupne. Dojde k semknutí a radikalizaci jeho tábora

6/3/2024
Americký exprezident Donald Trump byl shledán vinným ve všech 34 bodech obžaloby z falšování plateb pornoherečce za mlčenlivost před volbami v roce 2016. Je to vůbec poprvé, kdy byl bývalý prezident shledán vinným za trestný čin. Nakolik výbušné téma to je pro americkou politiku? Politolog Petr Just ještě přiblíží, co rezonuje ve veřejném prostoru před nadcházejícími eurovolbami, i to, čím je zajímavá prezidentská volba na Islandu. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:24:41

Ask host to enable sharing for playback control

Jaké má výhrady k opravám paneláků? S iniciátorkou oceňované rekonstrukce panelového domu

6/2/2024
Zúročila léta, kdy snila o tom, co by se dalo změnit na domě, kde vyrůstala? Bylo těžké přesvědčit o své vizi ostatní vlastníky a vyplatilo se, že diskuse o opravách začaly zahradní slavností? Jaké má výhrady k opravám panelových domů, které vidíme na všech sídlištích? Vidí již díky rozšířenému balkonu borovici, která roste v zahradě před domem? Co pro ni znamená čestné označení Finalista, které rekonstrukce získala v sedmém ročníku České ceny za architekturu? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:27:46

Ask host to enable sharing for playback control

Genetik Pačes: Ptačí chřipku mají už i krávy. Ostražitost je namístě, pasterizace mléka ale funguje

5/31/2024
Vysoce nakažlivá ptačí chřipka H5N1 byla letos detekována u amerických krav. Od dobytka se tímto virem už nakazili dva lidé. Jak moc se virus dokáže savcům přizpůsobit? Hrozí adaptace i na člověka? Genetik Jan Pačes v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč se v Česku nedaří propojit vědu a byznys, i to, jak se na problematiku publikování v predátorských časopisech dívají sami vědci. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:26

Ask host to enable sharing for playback control

Hydrolog Daňhelka: Oceány zelenají a jsou zdecimované. Dáme-li jim šanci, ekosystém se vzpamatuje

5/30/2024
Vědci Institutu pro technologie v Massachusetts spolu s kolegy z Národního centra pro oceánografii v Anglii loni zjistili, že se barva oceánů za posledních 20 let mění a že zejména v subtropických a tropických oblastech voda postupně zelená. Co je příčinou? Jak zlepšit stav oceánů a zastavit jejich vymírání? Hydrolog Jan Daňhelka ještě vysvětlí, jak funguje vypařování vody vlivem světla, a vyjádří se i k protestům Islanďanů proti podmínkám chovu v lososích farmách. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:23:44

Ask host to enable sharing for playback control

Ekonomka Švihlíková: Důchodová reforma se provádí tím nejprimitivnějším způsobem. Člověk je vynechán

5/29/2024
Poslanci budou na mimořádné schůzi pokračovat v jednání o penzijní reformě. Nedostatek peněz na vyplácení penzí míní vláda řešit hlavně prodloužením věku odchodu do důchodu. „Vůbec se přitom nebere v úvahu, jak moc se mění trh práce, ani to, že zdravý věk dožití je nízký,“ říká ekonomka Ilona Švihlíková. Kudy by se podle ní měla debata ubírat? Děkanka VŠ obchodní v Praze přiblíží ještě jarní prognózu Mezinárodního měnového fondu či indikátor důvěry spotřebitelů v ekonomiku. Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:25:25

Ask host to enable sharing for playback control

Analytik Tureček: Příměří v Gaze? Obě strany si navzájem dávají nepřijatelné podmínky

5/28/2024
Analytik Břetislav Tureček komentuje současné politické dění na Blízkém východě. Proč hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu žádá o vydání zatykačů na představitele Izraele i hnutí Hamás? A jaká je současná politická situace v Íránu? Všechny díly podcastu Jak to vidí... můžete pohodlně poslouchat v mobilní aplikaci mujRozhlas pro Android a iOS nebo na webu mujRozhlas.cz.

Duration:00:26:17