Havadan Sudan-logo

Havadan Sudan

Turkish Talk

Türkiye’den ve Dünyadan günlük hayat, teknoloji, sağlık, çevre, bilim, iş hayatı, sanat üzerine haftalık sohbet programı / Weekly discussion program on events and news from Turkey and World. This podcast is in Turkish.

Türkiye’den ve Dünyadan günlük hayat, teknoloji, sağlık, çevre, bilim, iş hayatı, sanat üzerine haftalık sohbet programı / Weekly discussion program on events and news from Turkey and World. This podcast is in Turkish.

Location:

Turkey

Description:

Türkiye’den ve Dünyadan günlük hayat, teknoloji, sağlık, çevre, bilim, iş hayatı, sanat üzerine haftalık sohbet programı / Weekly discussion program on events and news from Turkey and World. This podcast is in Turkish.

Language:

English


Episodes

İkinci el Tesla'ların satışı

9/19/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantılar: Suç mahalinin ortasından geçen robot (İngilizce) Hava kirliliğine maruz kalanların oranı: OECD’de azaldı; Türkiye’de yükseldi Nikotin kürdan (İngilizce) Ethereum'un 'Merge' güncellemesi tamamlandı: Bitcoin'i geride bırakabilir mi? Patagonia’nın yeni sahibi kim? Bir de “seesiz kovma” var (İngilizce) Apple “şifre”yi kaldırıyor (İngilizce) Tesla’nın ikinci el satışı normal bir araçtan çok daha karışık (İngilizce)

Duration:00:21:30

Robotlar Hayata Nüfuz ediyor

9/12/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantılar: İç mekan hava filtrelemesi için alternatif yol (İngilizce) Avrupa en sıcak yazını yaşadı : Yeşil Ekonomi Arapça soyadını değiştiren yüksek lisans mezununa yüzlerce iş teklifi geldi San Fransisco’nun robot şefleri Uber’in robot kuryeleri (İngilizce) Apple “güvenlik” üzerinden yeni ürün satmaya çalışıyor (İngilizce) Kullanmaya başladığımız yeni hizmetler filmlere ilham veriyor Çevreci kahve kapsülleri (İngilizce)

250 Milyonluk Tuzun Son Bir Yılı

9/5/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantılar: Çin’in Güneş Yatırımlarında Yüzde 304’lük Bir Büyüme Yaşandı - EKOIQ Sidney Fosil Yakıt Reklamlarına İzin Vermeyeceğini Duyurdu - EKOIQ Dünyanın hidrojenle çalışan ilk yolcu trenleri Almanya'da sefere çıktı | Euronews Hong Kong’da gözünü telefondan ayıramayan yayalar için yeni çözüm Adidas’tan güneş enerjili kulaklık Harvard Üniversitesinden tamamen yeni bir klima çözümü İlaçlar insanların kişiliğini değiştirebilir mi, üzerlerinde...

Sanatçı Yapay Zeka

8/15/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantılar: Bilim insanları bir saat boyunca ölü olan domuzların kan akışını ve hücre işlevini normale döndürdü BM Temiz, Sağlıklı ve Sürdürülebilir Çevreye Erişimi Evrensel İnsan Hakkı İlan Etti Val Kilmer’ın sesini taklit eden AI Görsel sanatçı Midjourney Midjourney yaratıcısı David Holtz ile röportaj Kamera olmayan ama kamera gibi davranan sensörler

Duration:00:23:31

Kapsül Hijyen Çözümleri

8/1/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantılar: Ufak tribünler ile her ırmağı HES yapan mini tribünler Göz fotoğrafından karaciğer sorunlarını tespit eden sistem (İngilizce) Hummer Kamp Aracı (İngilizce) Lüleburgaz bisiklet taksiler Kapsül hijyen ürünleri (İngilizce) İPhone ile fotoğraf çekmenin pro makineden farkları (İngilizce) ABD’de iş pazarında yeni trend: “Ghosting” (İngilizce) Z kuşağı işten ne bekliyor? (İngilizce) Korbondiyoksit çıkarmadan çimento üretimi (İngilizce)

Duration:00:28:30

Uzaktan Çalışmanın Sağlığa Etkileri

7/25/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantılar: Dublin metrosuna kavuşuyor (İngilizce) Finlandiya Dünyanın En İddialı İklim Hedefini Belirledi Domus Electric Trimaran Uzaktan çalışma hasta izin günlerini nasıl yok etti? (İngilizce) Evden çalışmanın göz sağlığına etkileri (İngilizce) Spotify’ın 1 Milyar Dolarlık Podcast Yatırımı (İngilizce) Yeni nesil Covid aşıları ne zaman çıkacak? (İngilizce) WiFi Router kurulumu üzerine öneriler (İngilizce)

İlk CRISPR kullanan ilaç

7/18/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve 6 Önemli ekolojik buluş (İngilizce) Portatif klima (İngilizce) Avrupa’daki her 10 kanser vakasından biri kirliliğe maruz kalma kaynaklı Stockholm’ün elektrikli vapurları (İngilizce) Kaliforniya eyaleti kendi insülinini üretecek (İngilizce) Volvo’nun sürücüsüz araçlar için ses tasarımı (İngilizce) Havadan su üreten cihaz (İngilizce) CRISPR kullanan ilk ilaç (İngilizce) Araçlar için harici pil; Ziggy (İngilizce)

Duration:00:31:13

Camdan Güneş Panelleri

7/4/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Dünya çölleşme ve mücadele günü Vahaa İklim krizi ve kuraklılık Uzaktan çalışmanın şehirlere etkisi (ingilizce) Gökdelenlere özel cam özellikli güneş panelleri (İngilizce) Reklamlarda Apple Meta’ya karşı (İngilizce)

Duration:00:18:52

Podcasti En Çok Kim Dinliyor?

6/20/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Türkiye’nin en değerli markaları Dijital göçebelik Dünyanın en büyük yapay et fabrikası (İngilizce) Apple WWDC 2022 (İngilizce) Omicron varyantı hızla yayılıyor (İngilizce) Statista: Podcastler (İngilizce)

Duration:00:16:24

Yapay Zeka Tasarımcı

6/6/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: H2NO 3D Kulak Basıldı (İngilizce) Buzz (evet gene) (İngilizce) Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele karnesi yine kötü Oceanbird Imagen Sesinizi gizleme yarışı Ev defibrilatörü (İngilizce)

Duration:00:25:11

Amazon'un Sürücüsüz Taksisi

5/30/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Yazıcı ile basılabilen güneş panelleri (İngilizce) Pandemide gelir eşitsizliği: Türkiye için veriler ne diyor? Bilgisayar oyunları çocukların zekasını geliştiriyor (İngilizce) Amazondan sürücüsüz dolmuş/taksi (İngilizce) Zoom’a farklı bir alternatif (İngilizce)

Duration:00:20:10

Elma kabuğundan çanta

5/23/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Yeşil okul (İngilizce) Avrupa’da doğurganlık hızında Türkiye artık zirvede değil; yeni lider Fransa Güneş ışığı ile dezenfektasyon (İngilizce) Vangelis: '80'li yıllarda parlayan bir yıldız daha söndü' Bilgisayar gibi çalışabilen akıllı lensler hayatımızı nasıl değiştirebilir? Elma kabuğundan deri çanta (İngilizce) Lüks çilek markası fiyat kırdı (İngilizce) ABD’de bebek maması krizi (İngilizce)

Duration:00:26:15

Bağırsaklarımıza ne zaman güvenmeliyiz?

5/16/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Dünya Meteoroloji Örgütü: Küresel ısınmada 1,5 derece eşiğini aşma olasılığı yarı yarıya Gezegenimizi ateşe vermeyelim! Sesleri Elektriğe Dönüştüren Kumaş Biyolojide Sınıflandırma Nasıl Yapılır? Miyopluğu azaltan gözlük (İngilizce) Teknoloji balonu yine mi patladı? (İngilizce) İlişkilerin yapay zeka ile analizi (İngilizce) Sırtta taşınabilen rüzgar türbini (İngilizce) Bağırsaklarınıza ne zaman güvenmeli ve güvenmemelisiniz?...

Duration:00:32:37

Yapay etlerde üretim maliyeti

5/9/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Laboratuvarda Üretilen Yapay Etin Maliyeti Sadece 2 Yılda 325.000 Dolardan 11 Dolara Düştü! OECD ülkelerinde en düşük istihdam Türkiye’de Sırada bekleyerek yılda $80.000 kazanç (İngilizce) İnsan DNA’sını değiştirerek kalp krizlerinden ölümler düşürülebilir mi? (İngilizce)

Duration:00:14:12

İyi Bayramlar

5/2/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Çevre Eğitimi ve İklim Değişikliği dersinin müfredatı tamamlandı İlk kez insan kanında mikroplastiklere rastlandı Plastik yiyen enzimler (İngilizce) Solid State Batteries (İngilizce)

Duration:00:15:39

Şimdi sıra sütte: laboratuvarda süt üretimi

4/26/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Belediyelerin İklim ve Sıfır Atık birimleri birleştirilecek : Yeşil Ekonomi Çocuk elektrik motorsiklet (İngilizce) Logitech Lift Dikey Fare (İngilizce) Çin'de artan tüketici ilgisi ve teşvikler ile 'alternatif et' pazarı hızlı bir yükselişe girdi Finlandiya 2022’de dünyanın em mutlu ülkesi (İngilizce) Viture One (İngilizce) Laboratuvarda süt üretimi (İngilizce) Netflix’de değişim (İngilizce)

Duration:00:25:31

Maaş Analizi: Türkiye vs. İsviçre -ve diğerleri

4/18/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Bamya ile sudaki mikro plastiklerden arıtma (İngilizce) LGBTQ+ Dostu Şehirler (İngilizce) Ev içi sera (İngilizce) Building H Index (İngilizce) Yaşlanmayı geri çevirecek teknoloji yolda (İngilizce) Maaş Analizi (İngilizce) Yiyecekler buzlukta ne kadar kalır? (İngilizce) Bütün işaretler oradaydı, sadece bağlantıyı kuramadık (İngilizce) Rusya’dan Kaçan Ruslar (İngilizce)

Duration:00:30:52

Rahatlık Ekonomisi Devri

4/11/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Devir rahatlık ekonomisi devri Alaska Havayolları üniformaları değiştirdi (İngilizce) Sağlık harcamalarının milli gelire oranı Üniversite şartı kaldırılınca JAXA'nın astronot adaylığına 4 bini aşkın başvuru Camları açmayı hatırlatan kanarya (İngilizce) CV’nizi düzenlerken dikkat etmeniz gereken 5 başlık (İngilizce) Rusya’nın Ukraynada zorlanmasının en büyük sebebi (İngilizce) Portre fotoğrafçıları her zamankinden daha yoğun...

Duration:00:32:36

Sağlık için tam karanlıkta uyuyun

4/4/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Fransa yerel yakın mesafe uçuşları yasakladı (İngilizce) Dünya’nın en uzun asma köprüsü Türkiye’de (İngilizce) Hava filtresi ve sinek yakalayıcı cihaz Lifelabs pijama (İngilizce) Dev güneş patlaması daha önce görülmeyen yerlerde de kuzey ışığının görülmesini sağlayacak (İngilizce) Türkiye ve Avrupa ülkelerinde saatlik iş gücü maliyeti ne kadar? Dyson’dan kişisel hava filtresi (İngilizce) Loş ortamlarda dahi uyku sağlığımızı...

Duration:00:33:15

Avrupa’da 23 ülke kömürden elektrik üretmeyi bırakıyor

3/28/2022
Bu bölümde konuştuğumuz konulara ait bağlantı ve videolar: Covid-19'un yeni varyantı Deltacron, ABD ve Avrupa'da en az 17 kişide görüldü EkoIQ Volkswagen ID Buzz Microbus Rusya istemeden yenilenebilir enerji geçişini hızlandırmış olabilir mi? (İngilizce) En iyi bitkisel fileminyon yapan şirket (İngilizce) Bulaşıklarınızı neden önden sudan geçirmemeniz gerekir (İngilizce) Süt proteini ile aynı özelliklere sahip bitkisel süt (İngilizce) Akbank KOBi Hareketi

Duration:00:33:10